جوانی را در یابیم
78 بازدید
تاریخ ارائه : 11/26/2013 8:37:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

باسمه تعالی

جوانی را در یابیم .

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام :‏

« عَلَيْكَ بِالْأَحْدَاثِ فَإِنَّهُمْ أَسْرَعُ إِلَى كُلِّ خَيْر»

علامه مجلسى‏، محمد باقر ، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار ، وفات : 1111 ق‏ ، ناشر: اسلاميه‏ ، چاپ: تهران‏ ، ج‏23، ص: 236

توجه زياد به جوانان داشته باش كه ايشان در كارهاى نيك شتاب بيشترى دارند .

دوره های نوجوانی و جوانی ، دورانی است که سرنوشت انسان در طول زندگیش به آن گره خورده است . موفقیت و شکست به هر نحوی به این دوران بر می گردد . برای بررسی هر نوع موفقیت و شکستی در سطح فرد و جامعه لازم است این برهه از زندگی انسان مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد از سلامت جسمی و روحی گرفته تا کامیابی در عرصه های مختلف عبادی ، فرهنگی ، علمی ، اجتماعی ، اقتصادی و... همه و همه را در این دوره باید جست .

هیچ کاری از امور بشری بدون مبنا و اساس نیست نوجوانی و جوانی اساس و پایه ی زندگی انسان و جامعه ی انسانی محسوب می شود . بذر ناکامی ها و پیروزیها ، سلامتی و بیماریها در این زمان کاشته می شود بالاخره جامعه ی سالم و رسالتمند و پیشرو جامعه ای است که جوانان سالم ، رسالتمند و هدفمند دارد .

جوانان یکی از اصلی ترین محورهایی است که باید در برنامه ریزی های فرهنگی ، تربیتی و آموزشی با تمام ابعاد وجودی انسان مورد توجه جدی قرار گیرد ودر این برنامه ریزیها ، اصول و روشهایی تدبیر گردد تا با آن اصول و روشها ، بسترهای ورود نیروهای جوان به عرصه های اجتماعی بطور واقعی و عملی مهیا گردد و راههای منتهی به هدف را که همان سعادت حقیقی انسان و جامعه است ، فراهم آورد و از اتلاف نیروهای حیاتی جامعه جلوگیری شود . در هر حال این نیروها در گذر و گستره ی زمان سپری خواهند شد ، چه با برنامه باشد جه بدون برنامه . جه بسا در اثر نبود برنامه همان نیروها که می توانست یک نیروی پیش برنده باشد نقش نیروی بازدارنده را ایفاء نماید و برای مهارش چندین برابر توان جامعه را به خود مشغول دارد .

عدم توجه به موقع و عدم برنامه ریزی اصولی و صحیح و ایجاد فضای مناسب برای هدایت توان نوجوانان وجوانان که یک گردنه ی سرعت گیر و نفس گیر و خطر ناک در عرصه ی زندگی به شمار می رود ؛ یک انسان و حتی یک جامعه و یک کشور را به آسیب های جدی و غیر قابل جبران دچار می سازد که قرون متمادی بدنه ی آن کشور را فلج کرده از کار می اندازد و و از قافله ی پیشرفت و ترقی که سرعت و ابعاد آن در لباس اندازه گیری نمی گنجد باز می دارد .

نباید غفلت کرد همین گردنه که سرعت سیر را کند می کند ، مطمع بیگانگان است و نکته ی برنامه ریزی آنان است آنان تمام تلاش های خود را در این پیچ و گردنه متمرکز می سازند و جهت تضعیف و تحلیل یک ملت تمام توان و لشکریان خود را به کار می گیرند و اعوان و انصار خود را فراخوانی می کنند واز سرمایه های عظیم یک ملت که همان جوانان است ولی دست اندرکارانش در خواب منافع و تحقق امیال و آرزوهای شخصی و حزبی سر فرو برده اند را از گردونه تلاش و کوشش خارج سازند و در جهت روند خواست شوم خود قرار دهند .

بنابراین بر مسئولان و دست اندر کاران مؤمن دلسوز به حال انسانیت و جامعه اسلامی و مومن به دین مبین اسلام بویژه شیعه علوی است که توان نوجوانی وجوانی را از یک سو و آینده ی کشور عزیز اسلامی را از سوی دیگر مورد توجه جدی قرار دهند و با برنامه ریزیهای جامع و عملی از هدر رفت این توان عظیم الهی جلوگیری نمایند و آنها را در صلاح و فلاح جامعه متمرکز ودر راههای وصول به هدف هدایت نمایند و فرصت برنامه ریزی را از بیگانگان بگیرند.

منزل اهل یقین کوی حبیب است ای دلتا به منزل نرسی یک نفس آرام مکن

کمال بارعی

http://kbareei.andishvaran.ir

Bareei.blogfa.com

bareei.k@gmail.com