اهمیت نماز جماعت
107 بازدید
تاریخ ارائه : 3/4/2015 9:34:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

باسمه تعالی                


نماز جماعت            


الحجر : 94   فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكينَ

به هر چه مأمور شده‏اى صريح و بلند بگو و از مشركان رويگردان باش.

آنچه دشمن هراس دارد و از آن بیش از هر سلاح کشنده ای می ترسد نماز است دشمنان بشریت به یقین می دانند که تمام سلاح ها در مقابل نماز هیچ است و قدرت یارایی ندارند . سلاح ها می کشند و از ظلم و ستم آزاد می کنند و دست دشمن را کوتاه و خالی می گذارند اما نماز حیات می بخشد و هراس در دل دشمن می اندازد هر قدر به نماز و نماز جماعت توجه و تلاش شود به همان اندازه به زبونی دشمنان بشریت گام برداشته می شود. یک نماز آگاهانه سنگین ترازهزاران سلاح بر دشمنان بشریت است اگر امروز تلاش آنان بر نابودی نیروی هسته ای قرار گرفته است نه از وجود صرف این نیرو است بلکه تلاش آنان برای توقف نماز و شعائرالله قرار دارد چون نیک می دانند که نماز و تعظیم شعائر الله است که موجبات پیشرفت ایران را در این عرصه و سایر عرصه ها فراهم آورده است .

نماز است که انسان را به استقلال حقیقی سوق می دهد و او را خود باورمی سازد و خود کم بینی را از بین می برد . با نماز جایگاه انسان در کل هستی تعریف می یابد . نماز کمترین اجازه ی بهره کشی و ظلم و ظلم پذیری را نمی دهد . نمازاست که راه های نفوذ دشمن را می بندد و زمینه های غلبه و پیروزی را می آفریند . نماز است که راه و مرز ها را می نمایاند و رمز و رموز حیات و عزت را برای موجودات بما هو موجود می شناساند. نماز تار و پود تمام حیله ها و شیطنت ها را از هم می گسلد و ناکامی حیله های شیاطین را از گام تا کام رقم می زند . نماز درهای آینده ی روشن را در تمام عرصه های مادی و معنوی به روی انسان می گشاید و سلامت و سعادت دنیوی و اخروی او را تضمین و تاکید می کند و راه های وابستگی را یکی پس از دیگری می بندد. نماز دستگاه های بوق و کرنای دشمنان بشریت را از کار می اندازد و درماندگی و بیچارگی آنان را محقق می سازد .اقتصاد مقاومتی که تنها راه رهایی از وابستگی های غربی و شرقی است ، فقط و فقط درگرو نماز است ؛ نمازی که خشنودی الله و رسول الله محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلّم را در بر دارد .

اگر امروز جهان در وحشت و وحشیت گرفتار است حاصل بی نمازانی است که از نماز و روح و خواسته ی نماز بی بهره اند و دست الهی در نماز آنان نیست تمام جرم و جنایات و خیانت ها ریشه در بی نمازی و نماز بی روح انسان ها دارد .

با این وصف نماز و نماز جماعت تنها راه رهایی و غلبه است آنچه امروز دشمنان بشریت از طریق امواج ماهواره ای و اینترنتی در اشکال گوناگون دنبال آن هستند اگر بگوییم فقط برای باز داشتن از نماز است سخن گزاف نگفته ایم و بر تمام انسان ها مخصوصاً بر متولیان امر تعلیم و تربیت فرض است که برای ناکامی دشمنان بشریت ؛ قیام کنند و به اقامه ی نماز بپردازند و بکوشند و در این راه از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزند اگر می خواهند در هر دو دنیا در صف مجاهدان فی سبیل الله قرار گیرند و از ثواب دنیوی و اخروی آنان بی بهره نمانند ؛ به نماز و نماز جماعت قیام کنند و اقامه ی نماز جماعت را در تمام دروس و موضوعات سرلوحه ی عمل خویش قرار دهند که تمام پیشرفت در هر موضوعی که باشد در زیر سایه ی نماز جماعت است . نماز جماعت مردم را بسان ید واحد در می آورد و کام تا گام دشمن را می سوزاند . چشم دشمن بر نماز های جماعت است هر قدر نماز های جماعت پر رونق و پر جمعیت باشد به همان اندازه دشمن از مواضع خود عقب خواهد نشست و آرمان های انسانی محقق خواهد شد اگر سیلی از شبهات برای نماز به وجود آورده اند همه و همه دسیسه ی دشمن است تا به هر نوعی شده است اجازه ندهد وحدت یقینی مومنین انجام بگیرد و هیبت و عظمت خود را نشان دهد و امید دل ستم دیدگان و ستم زدگان دشمنان بشریت باشند . بر مؤمنین بالاخص بر همکاران و معلمین فرض الهی است که برای شکست دشمنان تلاش نمایند و در کلاس ها و درس ها و خانواده ها نماز و نمازجماعت را با هر زبانی که شده تبلیغ نمانند و به نماز جماعت فرا خوانند . اگرکمترین افت تحصیلی در فرزندان وجود دارد همه و همه در زیر سایه حواس پرتی هایی است ؛ حواس پرتی هایی که خواست دشمن است . دشمن می خواهد با بهم زدن تمرکز حواس نوجوانان و جوانان آنان را از دست یابی به خواسته های الهی یعنی عزت و سعادت بازدارند و گوشه گیر نمایند و خواسته و ناخواسته آنان را عمله ی خود قرار دهند و در جهت خواست شوم خود بهره برداری نمایند این نماز جماعت است که تمرکز حواس ایجاد می کند و انسان را با دریایی از روابط صحیح و پیش برنده ی اجتماعی مواجه می سازد و گوشه گیری را از او می زداید و دست دشمن را خالی می گذارد .

بر معلمان کریم است که با کرامت خویش در مدارس و مراکز تعلیم و تربیت راه را بر نماز جماعت هموار سازند و با حفظ نقش الگویی - الهی خود در نماز های اول وقت همراه با دانش آموزان ، صفوف اول نماز جماعت را شکل دهند و حیله های دشمنان را در نطفه خنثی سازند و امید دانش آموزان را در درس و بحث قوت بخشند و از هدر رفت استعداد ها جلو گیرنمایند که کار معلمان شغل انبیاء صلوات الله علیهم اجمعین است .

کمال بارعی –  تبریز

 http://kbareei.andishvaran.ir

http://www.bareei.blogfa.com

bareei.k@gmail.com

bareeik@iran.ir